piątek, 7 maja 2021; w sklepie jest 4672 produktów
ZALOGUJ SIĘ ZAŁOŻ KONTO

Koszyk jest pusty, zapraszamy na zakupy! 
Twój schowek jest pusty.
kategorie

Newsletter

Podaj e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach wydawniczych i promocjach zapisz się
Zarząd sukcesyjny przedsiębiorstwa osoby fizycznej. Praktyczny komentarz

dr Marcin Śledzikowski (red.), dr Wojciech Dubis (red.), dr Agnieszka Łuszpak-Zając (red.), Tomasz Szarek (red.), Wojciech Zając (red.)

Zarząd sukcesyjny przedsiębiorstwa osoby fizycznej. Praktyczny komentarz

symbol: PGK1286
objętość: 192 str.
format: B5
oprawa: miękka klejona
wydanie: 2019
ISBN: 978-83-7804-661-5
cena:
180,00 zł + 5% VAT
(brutto: 189,00 zł)
dostępna
dostępność:
publikacja w sprzedaży
wysyłamy w ciągu 24 h
sprawdź koszty dostawy
opis
Jednym z obszarów wiążących się z najwyższym stopniem ryzyka dla przedsiębiorców indywidualnych jest sukcesja – przekazanie przedsiębiorstwa następcom.
Co się stanie, gdy zabraknie właściciela jednoosobowej firmy? Kto będzie odpowiadał za podejmowanie decyzji, podpisanie umowy, zapłatę podatków i innych zobowiązań?
Ustawa o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej wprowadza nowe, nieznane wcześniej rozwiązania w polskim prawie. Ich celem jest zapewnienie możliwie płynnego przekazania firmy następcom przedsiębiorcy na wypadek jego śmierci.
Autorzy publikacji skupili się nie tylko na skomentowaniu nowych rozwiązań prawnych zawartych w ustawie o zarządzie sukcesyjnym, wiele uwagi poświęcono również omówieniu zmian w innych, powiązanych przepisach prawa, w tym m.in.: Kodeksie pracy, prawie cywilnym, prawie podatkowym.
Ten praktyczny komentarz skierowany jest zarówno do osób, które z zagadnieniami zmiany pokoleniowej już spotykają się w praktyce, jak również i do tych, które w najbliższej przyszłości mogą stanąć przed koniecznością przekazania firmy następcom czy choćby podjęcia współpracy z zarządcą sukcesyjnym.
W poszczególnych rozdziałach omówiono m.in. następujące zagadnienia:
  • zasady prowadzenia przedsiębiorstwa w spadku;
  • funkcjonowanie zarządu sukcesyjnego – szczegółowe omówienie poszczególnych problemów związanych z jego ustanowieniem, zakresem obowiązków i czynności podejmowanych przez zarządcę, zasadami ponoszenia odpowiedzialności, po sprawy związane z wygaśnięciem zarządu sukcesyjnego;
  • kontynuacja zawartych umów cywilnoprawnych;
  • kontynuacja stosunków pracowniczych po śmierci pracodawcy;
  • pozycja i prawa małżonka zmarłego przedsiębiorcy;
  • sukcesja stosunków z zakresu prawa podatkowego, w tym m.in.: odpowiedzialność za zobowiązania podatkowe, korzystanie z numeru NIP przedsiębiorstwa w spadku, obowiązki sprawozdawcze i rachunkowe przedsiębiorstwa w spadku;
  • konsekwencje po śmierci przedsiębiorcy w aspekcie podatku dochodowego od osób fizycznych (w tym m.in. kontynuacja rozliczeń przy ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych, karcie podatkowej), sukcesja w podatku od towarów i usług (VAT), w podatku akcyzowym, a także w pozostałych podatkach;
  • powoływanie prokurenta przez przedsiębiorcę prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą oraz możliwość sprawowania zarządu sukcesyjnego przez prokurenta;
  • zarząd sukcesyjny a postępowania upadłościowe i restrukturyzacyjne.
Publikacja skierowana jest przede wszystkim do przedsiębiorców i ich następców, a także do adwokatów, radców prawnych oraz doradców podatkowych.
o autorze
dr Marcin Śledzikowski

Radca prawny, doktor nauk prawnych, nauczyciel akademicki, specjalista z zakresu prawa handlowego, prawa cywilnego oraz konfliktów korporacyjnych. Autor wielu artykułów i opracowań z zakresu prawa spółek i odpowiedzialności członków zarządu, w tym monografii.
dr Wojciech Dubis

Radca prawny, doktor nauk prawnych, nauczyciel akademicki, partner kancelarii SDZLEGAL SCHINDHELM. Kieruje działem prawa procesowego. Autor wielu artykułów i opracowań, jak również komentarzy z zakresu prawa cywilnego oraz procedury cywilnej.
dr Agnieszka Łuszpak-Zając

Radca prawny, doktor nauk prawnych, nauczyciel akademicki, partner kancelarii SDZLEGAL SCHINDHELM. Kieruje działem nieruchomości oraz umów cywilnoprawnych. Autor wielu artykułów i opracowań z zakresu prawa cywilnego oraz real estate.
Tomasz Szarek

Radca prawny, partner Kancelarii SDZLEGAL SCHINDHELM, kieruje działem prawa spółek i M&A. Specjalista z zakresu obsługi przedsiębiorców, prawa cywilnego, w tym w szczególności prawa umów handlowych. Autor szeregu publikacji i opracowań z zakresu prawa spółek i prawa ochrony konkurencji.
Wojciech Zając

Radca prawny, partner kancelarii SDZLEGAL SCHINDHELM. Kieruje działem prawa pracy. Autor licznych artykułów, publikacji i prezentacji z zakresu prawa pracy, w tym zbiorowego prawa pracy. Regularnie prowadzi wykłady dotyczące zagadnień prawa pracy.
Aleksandra Berger
Aplikantka adwokacka, specjalistka z zakresu compliance oraz prawa antymonopolowego. Autorka wielu publikacji z zakresu prawa ochrony konkurencji i compliance oraz prelegentka międzynarodowych konferencji.

Marta Ignasiak
Doradca podatkowy, doradza spółkom polskim i zagranicznym w obszarze szeroko rozumianego prawa podatkowego, jak również w sprawach związanych z postępowaniami podatkowymi, kształtowaniem kontraktów czy efektywną restrukturyzacją prowadzonej działalności lub jej części. Jest autorką licznych publikacji prasowych oraz współautorem komentarzy prawnych dotyczących tematyki opodatkowania VAT.

Piotr Kowalski
Konsultant podatkowy, doradza spółkom polskim i zagranicznym w obszarze szeroko rozumianego prawa podatkowego, jak również w sprawach związanych z postępowaniami podatkowymi.

Aleksandra Krawczyk-Giehsmann
adwokat, doradca restrukturyzacyjny, absolwentka studiów LL.M. corp. restruc. na Uniwersytecie Ruprechta-Karola w Heidelbergu, specjalista z zakresu prawa upadłościowego i procedury cywilnej. Autorka licznych artykułów dotyczących prawa spółek oraz prawa upadłościowego.

Marta Macyszyn-Śledzikowska
radca prawny, specjalistka z zakresu prawa pracy, a w szczególności zbiorowego prawa pracy. Prowadzi szkolenia dla członków zarządu oraz menedżerów HR z zakresu relacji pracownik/pracodawca. Autor licznych artykułów i opracowań z zakresu prawa pracy.

Joanna Sikocińska
aplikantka radcowska, specjalistka z zakresu prawa cywilnego oraz postępowań spornych. Zajmuje się obsługą podmiotów polskich oraz zagranicznych w obszarze postępowań sądowych, upadłościowych oraz egzekucyjnych.

Kinga Słomka
radca prawny, specjalistka z zakresu prawa cywilnego, w tym przede wszystkim prawa kontraktowego oraz prawa administracyjnego, ze szczególnym uwzględnieniem prawa budowlanego i gospodarki przestrzennej. Autorka licznych opinii dotyczących pomocy publicznej.

Filip Wasilewski
radca prawny, specjalizuje się w prawie nieruchomości, w szczególności pod kątem obsługi prawnej procesu inwestycyjnego, umów dotyczących nieruchomości, w nieruchomościowych aspektach użytkowania i utrzymania obiektów, a także w postępowaniach w tym zakresie. Ekspert serwisu budowlanego programu LEX.
NAJBLIŻSZA KSIĘGARNIA
zapisz się do newslettera
płatności obsługujepayu
ODDK Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa
ul. Obrońców Westerplatte 32A, 80-317 Gdańsk, tel./faks: (58) 554 29 17   ...więcej »
Opracowanie Prekursor