wtorek, 6 grudnia 2016; w sklepie jest 3948 produktów
ZALOGUJ SIĘ ZAŁOŻ KONTO

Koszyk jest pusty, zapraszamy na zakupy! 
Twój schowek jest pusty.
kategorie

Newsletter

Podaj e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach wydawniczych i promocjach zapisz się
Komentarz do planu kont dla jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych oraz dla budżetów jednostek samorządu terytorialnego (z suplementem elektronicznym)

Maria Augustowska, Wojciech Rup

Komentarz do planu kont dla jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych oraz dla budżetów jednostek samorządu terytorialnego (z suplementem elektronicznym)

symbol: JBK1057e
objętość: 464 str.
format: A5
oprawa: twarda
wydanie: XV, 2016
ISBN: 978-83-7804-276-1
cena:
290,00 zł + 5% VAT
(brutto: 304,50 zł)
dostępna
dostępność:
publikacja w sprzedaży
wysyłamy w ciągu 24 h
sprawdź koszty dostawy
opis
Podstawowe narzędzie pracy dla skarbnika i głównego księgowego jednostki budżetowej – uwzględnia zmiany w rozporządzeniu dotyczące rachunkowości budżetowej obowiązujące od 1 stycznia 2016 roku!

Wnikliwy komentarz opracowany z uwzględnieniem podstawowych dla rachunkowości budżetowej ustaw i rozporządzeń, w tym m.in.:
 • ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 885 z późn. zm.);
 • rozporządzenia Ministra Finansów z 5 lipca 2010 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 289 z późn. zm., ostatnia zmiana: Dz.U. z 2015 r. poz. 1954).

Publikacja składa się z dwóch części:
 • część I – komentarz do planu kont dla jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych,
 • część II – komentarz do planu kont dla budżetów jednostek samorządu terytorialnego.

Opracowanie zawiera:
 • obszerny komentarz do poszczególnych kont wraz ze wskazaniem zasad wyceny składników majątkowych, okresu i sposobu inwentaryzacji, formy i zakresu ewidencji szczegółowej,
 • wykaz typowych operacji gospodarczych ewidencjonowanych na stronie Wn i Ma poszczególnych kont bilansowych z jednoczesnym wskazaniem kont przeciwstawnych.

Publikacji towarzyszy suplement elektroniczny zawierający treść Komentarza w formacie PDF z użytecznymi hiperłączami pozwalającymi szybko i łatwo przemieszczać się pomiędzy korespondującymi kontami. Plik można pobrać poprzez Internet (szczegółowa instrukcja zamieszczona jest w książce).


Zmiany wprowadzone do XV wydania Komentarza:
 1. Zmiany w klasyfikacji i ewidencji przychodów i kosztów na potrzeby rachunku zysków i strat w związku z likwidacją kategorii zysków i strat nadzwyczajnych – uwzględnienie zmian wprowadzonych nowelizacją ustawy o rachunkowości oraz rozporządzenia dot. rachunkowości budżetowej obowiązujących od 1 stycznia 2016 r.
 2. Opisano nowe funkcje szeregu kont wynikające z powyższych zmian przepisów prawa.
 3. Dodatkowo zaprezentowano i wyjaśniono merytorycznie ewidencję księgową:
  – potrąceń wzajemnych wierzytelności jednostek budżetowych z innymi podmiotami spoza sektora finansów publicznych (co było tematem licznych zapytań Czytelników);
  – sposobu funkcjonowania odwrotnego obciążenia podatkiem od towarów i usług oraz jego odzwierciedlenia w ewidencji księgowej;
  – szczególne przypadki ewidencji nieruchomości w jednostkach budżetowych;
  – kosztów produktów na własne potrzeby, przekazanych nieodpłatnie lub utraconych lub zniszczonych w wyniku zdarzeń losowych.
aktualizacja
Errata

o autorze
Maria Augustowska

Niekwestionowany autorytet w dziedzinie rachunkowości budżetowej – łączy kilkudziesięcioletnie doświadczenie księgowej z dociekliwością wykładowcy, czynnie współpracującego ze Stowarzyszeniem Księgowych w Polsce oraz z regionalnymi izbami obrachunkowymi.
Wojciech Rup

Wysokiej klasy specjalista rachunkowości budżetowej, posiada uprawnienia biegłego rewidenta. Od wielu lat zajmuje się zawodowo kontrolą finansów publicznych, jest również autorem wielu fachowych publikacji z zakresu gospodarki finansowej i rachunkowości budżetowej.

NAJBLIŻSZA KSIĘGARNIA
zapisz się do newslettera
płatności obsługujepayu
ODDK Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa
ul. Obrońców Westerplatte 32A, 80-317 Gdańsk, tel./faks: (58) 554 29 17   ...więcej »
Opracowanie Prekursor